Bale Związku Szlachty polskiej w zielonym i białym karnawale

Bale Związku Szlachty polskiej w zielonym i białym karnawale

Pierwszy Bal Związku Szlachty Polskiej odbył się w sobotę dnia 15 lutego 2020 roku o godzinie 20:00 w sali balowej Hotelu SHERATON Grand Warsaw jako Bal Jubileuszowy 25-lecia Zwiazku Szlachty Polskiej. Bal zorganizowany był wspólnie z Kołem Filistrów Korporacji Akademickiej Sarmatia.
W „białym” karnawale odbywło się od lat wiele bali zaprzyjaźnionych środowisk, które to bale na trwałe wpisały się w kalendarz imprez karnawałowych. A mimo to potrzeba własnego balu Związku Szlachty Polskiej dyskutowana była od dawna. Wydawało się, że jest niemożliwym wejść z nowym balem w tak ściśle wypełniony terminarz. Dopiero przypadający w roku 2020 jubileusz 25-lecia Związku Szlachty Polskiej dał ostateczny impuls do zorganizowania balu.
W tej sytuacji Zarząd Główny Zwiazku Szlachty Polskiej podjął decyzję o organizacji balu w sali balowej Hotelu SHERATON Grand Warsaw znanego w Warszawie ze swojej wyśmienitej kuchni.
Podczas organizacji balu wspólnie z Hotelem SHERATON spotykaliśmy się na każdym poziomie tej współpracy zarówno ze strony szefa kuchni, szefa sali jak również menagerów różnego stopnia omawiających z nami warunki organizacji balu, ze szczególną życzliwością i staraniem aby wszystko odbyło się na stosownym dla tej rangi imprezy, najwyższym możliwym poziomie.

Warto podkreślić, że szczególną troską Zarządu Głównego Zwiazku Szlachty Polskiej było zapewnienie młodzieży uczestnictwa w balu na przysłowiową „studencką kieszeń”, cena balu z konsumpcją i alkoholem wynosiła zaledwie 180 złotych od osoby.

Bal Jubileuszowy z okazji 25-lecia Związku Szlachty Polskiej i Korporacji Akademickiej Sarmatia, okazał się niekwestionowanym największym sukcesem towarzyskim „białego” karnawału 2020.
Przybyło ponad 250 osób z całej Polski i zagranicy, między innymi z: USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Francji, Szwecji.
Ponad połowę uczestników balu stanowiła młodzież. Atmosfera balu była absolutnie niepowtarzalna. Świetna komitywa panowała pomiędzy młodzieżą i starszym pokoleniem. Korporanci wzorem kadetów nie próżnowali, prosili do tańca wszystkie damy, bez wytchnienia. O godzinie 4:00 nad ranem parkiet taneczny ciągle był wypełniony po brzegi.
Do anegdot balowych przejdzie jeden z członków Związku Szlachty Polskiej, który wywijał na parkiecie do rana, choć przyjechał na bal o kulach dla rehabilitacji po złamaniu nogi.
Hotel SHERATON zadbał o wygodę najbardziej wymagających gości, z których najmłodszą była nowo narodzona panna Anna córka Michała i Marzeny Czernickich, zapewniając pokój dla małego dziecka i karmiącej mamy.
W foyer wyłożona została Jubileuszowa Księga 25-lecia Związku Szlachty Polskiej, w której uczestnicy balu dokonywali okolicznościowych wpisów oraz odciskali w laku swoje sygnety herbowe.
Trzeba podkreślić, że doskonała opinia o kuchni SHERATONA potwierdziła się w entuzjastycznych opiniach przybyłych gości. I tak jak zazwyczaj szef kuchni ma swoje kulinarne spécialité, tak tutaj wszystkie serwowane dania były doskonałe począwszy od zakąsek, a skończywszy na ciastach. Smak potraw podreślały doskonale wspaniałe wina francuskie sprowadzone na bal staraniem Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej. Korporanci wprowadzili na bal, zgodnie ze swoim zwyczajem wódkę Baczewskiego.
Podobnie jak inne bale również i nasz bal miał profesjonalną obsługę fotograficzną. Jednak to właśnie przed naszym balowym fotografem Krzysztofem Kozerskim, stanęło wyjątkowo trudne i nietypowe wyzwanie. Zwykle do pamiątkowej, zbiorowej fotografii uczestnicy balu ustawiają się na stopniach reprezentacyjnych schodów i w ten sposób wszystkie osoby są widoczne. Tym razem takich schodów do dyspozycji nie mieliśmy. Spod sufitu sali balowej, balansując na 3,5 metrowej drabinie „bez trzymanki”, nasz dzielny fotograf zrobił owo słynne, panoramiczne, jubileuszowe zdjęcie balowe szlachty polskiej. Dziękujemy naszemu mistrzowi obiektywu za pomysłowość i odwagę oraz za wspaniałe zdjęcia balowe, których wykonał w sumie dobre 4 tysiące.

Szczególna atrakcja, szczególnie dla zagranicznych gości był prezentacja wyrobów „Persjarni” Przemysława Zambrzyckiego specjalizującej się w wytwarzaniu pasów kontuszowych i makat buczackich według starych, tradycyjnych wzorów.

Rozstając się po balu w doskonałych humorach, wszyscy zgodnie i z ochotą zapisywali się już tłumnie na zapowiedziany na jesień tego roku Wielki Bal Jubileuszowy Związku Szlachty Polskiej, który miał być ukoronowaniem wszystkich planowanych wcześniej imprez z okazji 25-lecia naszej Organizacji. Bal, który zaplanowany pod szkalną kopułą i w niezwykłej scenerii sali balowej Fortu Sokolnickiego i parku im. Stefana Żeromskiego na warszawskim Żoliborzu, nie doszedł do skutku
z powodu zaostrzenia przepisów w związku z kolejną falą epidemii coronavirusa.
Pierwszy Bal Związku Szlachty Polskiej 2020 w roku Jubileuszu 25-lecia Związku Szlachty
Polskiej przygotował komitet balowy w składzie:

  • ze strony Związku Szlachty Polskiej : Michał Korsak prezes ZG ZSzP, Janusz Wiszniowski sekretarz ZG ZSzP, Tadeusz Łaguna członek ZG ZSzP, Beata Kazimierska-Korsak prezes Oddziału Toruńskiego ZSzP;
  • ze strony Korporacji Akademickiej Sarmatia: Janusz Wiszniowski oldermann, Szymon Doliwa, Krzysztof Rojewski, Adam Sobieski.

Pierwszy Młody Bal Majowy Związku Szlachty Polskiej odbył się w sobotę dnia 25 maja 2019 roku o godzinie 20:00 w sali balowej Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie przy ul. Czackiego 3/5.

Tradycja „zielonego” karnawału od stuleci związana była z radością towarzyszącą wiośnie i budzącej się do życia przyrody.
Dlatego też Zarząd Główny Związku Szlachty Polskiej, nawiązując do tej tradycji zdecydował się organizować bale w tym okresie dedykując je właśnie młodzieży.
Postanowiono, że ostatnia sobota maja będzie najlepszym terminem dla zorganizowania balu. Wówczas to, już po wszystkich egzaminach maturalnych, młodzież wolna od obowiązku szkolnego weźmie udział w radosnej majowej zabawie.
Pomimo, że Młody Bal Majowy był w pełni wydarzeniem premierowym, odbył się z dużym sukcesem i zapewnił sobie stałe miejsce w kalendarzu imprez wiosennych naszego środowiska.

W balu wzięło udział około 150 osób, członków Związku Szlachty Polskiej, Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Większość uczestników stanowiła młodzież.
Poloneza na rozpocęcie balu i mazura o świcie poprowadzili panowie: Michał Salamonowicz i Kazimierz Górski, którym dziękujemy za mistrzowskie poprowadzenie tańców.
Szczególne podziękowanie kierujemy do pana Marka Krojciga, właściciela winnicy Stara Winna Góra, który podarował dla organizacji Młodego Balu Majowego Związku Szlachty Polskiej, kilkadziesiąt butelek swojego wybornego białego wina marki resling, zadowalając najbardiej wyrafinowane podniebienia najlepszych znawców win obecnych na balu.
Wspaniała zabawa trwała do rana, a ostatni goście bawili się jeszcze o 5:30.

Po wielkim sukcesie towarzyskim Pierwszego Młodego Balu Majowego w roku 2019, Zarząd Główny Związku Szlachty Polskiej odpowiadajac na zapotrzebowanie swoich członków i sympatyków, zorganizował Drugi Młody Bal Majowy w dniu 30 maja 2020 roku w ogrodach i oranżerii pałacu kóla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Dyrekcja pałacu zapewniała nas jako organizatorów, że w maju ogrody pałacowe rozkwitają bajecznie różami i będą stanowiły zachwycającą, barwną oprawę naszego balu. Niestety, z powodu wybuchu pandemii coronavirusa, bal nie doszedł do skutku.

Młody Bal Majow 2019 zorganizował oraz Młody Bal Majow 2020 przygotował
komitet balowy w składzie:

Michał Korsak, Tadeusz Łaguna, Beata Kazimierska-Korsak.