Historia fortepianu we dworze Wyręba

Historia fortepianu we dworze Wyręba

Wojna polsko-bolszewicka 1918-1920 toczyła się krwawo i zażarcie o utrwalenie Niepodległości i granic Polski. Dla ratowania Ojczyzny, do śmiertelnej walki z bolszewikami stanęli wówczas wszyscy zdolni do noszenia broni, najliczniej zaś polska młodzież. Straciliśmy w tej wojnie około 100.000 zabitych, zmarłych i zaginionych.

FORTEPIAN PODAROWANY Z MIŁOŚCI

Kiedy szedł bić bolszewika, jako wolny obywatel wolnej Polski bronić najświętszych praw i ideałów, ufny w zwycięstwo i pełen wiary w boską opiekę nad wojskiem i narodem, podarował swojej narzeczonej w dowód wielkiej miłości rzecz najcenniejszą z tych, które posiadał-swój fortepian.
To był polski instrument, wyprodukowany w Warszawskiej Wytwórni Fortepianów „Małecki” prawdopodobnie w 1898/1899 r., miał Nr 2934. Może otrzymał go kiedyś od matki, obdarowanej przez uszczęśliwionego męża, kiedy urodziła mu syna? Mogło przecież właśnie tak być. Własną ręką na obudowie instrumentu napisał nazwisko narzeczonej: „J. Wiewiórska”. To było ich pożegnanie.

Muzyka dawała jej ukojenie i nadzieję na szczęśliwy powrót ukochanego. Ten jednak nie wrócił; poległ w walce. Informacja o nim znajduje się na „Liście Strat Wojska Polskiego- polegli i zmarli w wojnach 1918-1920” wydanej przez Wojskowe Biuro Historyczne w Warszawie w 1934 r., na str. 967 pod numerem 43072: „Więckowski Tadeusz, ppor. 4. p. p. leg. pl, 1.IX.1920, Hrubieszów”.
Panna Wiewiórska miłość do niego zachowała w sercu i do końca życia pozostała niezamężną.

W 1939 r. spadła na Polskę kolejna, straszliwa wojna. Podczas okupacji, Niemcy zrabowali jej fortepian. Straciła nadzieję, że kiedykolwiek go odzyska. Mijały kolejne trudne powojenne lata. I zdarzył się cud.
Brat, który w 1950 r. przebywał w Berlinie, zauważył w witrynie muzycznego antykwariatu instrument w Niemczech niespotykany- polski fortepian marki „Małecki”. Tknięty nagłym przeczuciem wszedł do sklepu i na kolanach wpełzł pod instrument. Na obudowie fortepianu zobaczył znajomy podpis: „J. Wiewiórska”. To był jej fortepian!

Niepodobna było zażądać zwrotu fortepianu jako skradzionej podczas wojny własności. To nie wchodziło w rachubę. Kupił go więc dla siostry i wysłał do Polski. Dożyła późnego wieku, a po jej śmierci fortepian przeszedł w ręce spadkobierców. Na jesieni 2016 r. poszukiwaliśmy historycznego, polskiego fortepianu do salonu naszego dworu Wyręba na Ziemi Dobrzyńskiej, który podnieśliśmy przed laty z gnijącej ruiny, wielkim osobistym wysiłkiem.

Mąż szukał w internecie i wybrał właśnie tego „Małeckiego”. Podobno się do niego „uśmiechał”. Kupiliśmy wówczas fortepian i poznaliśmy jego historię, która mocno zapadła nam w serca. Od razu bardzo go polubiliśmy. Zajął swoje miejsce w salonie i wyglądał jakby stał tam od zawsze. Miał piękny dźwięk, a akustyka salonu okazała się doskonała.

 

Chińska pianistka Lelin QI

 

Już w wakacje 2017 roku zorganizowaliśmy pierwszy Festiwal Chopin en Vacances, a potem kolejne. Przyjeżdżają wówczas do nas najwybitniejsi młodzi pianiści, a pod ich palcami ożywa na nowo stary fortepian warszawski, podarowany przed ponad 100-u laty, z tak wielką i niewyczerpaną miłością: Kuba Drabiński, Szymon Drabiński, Mateusz Dubiel, Joanna Goranko, Adam Mikołaj Goździewski, Antoni Kawecki, Wojciech Kruczek, Marcin Piotr Łopacki, Julia Łozowska, Lena Michajłow, Maria Moliszewska, Jan Nicewicz,Tomasz Pawłowski, Mikołaj Seroka, Maciej Smoląg, Paweł Wojciechowski, Jilin Chen (Chiny), Katarzyna Huszta (Bialoruś), Miho Nishimura (Japonia), Lelin Qi (Chiny).

Tegoroczny Festiwal Chopin en Vacances '2020-we dworach i krajobrazach Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza, Ziemi Łęczyckiej uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca i odbywał się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Związku Szlachty Polskiej i Fundacji Polska-Europa-Polonia (organizatora Festiwalu Filmów Polonijnych „Losy Polaków”).

Karolina Kuśmierz - otwarcie koncertu we dworze Wyręba w sierpniu 2021

Historię tę dedykujemy, w szczególny sposób, dwóm młodym wybitnym pianistom, uczestnikom Chopin en Vacances: Wojciechowi Kruczkowi i Jilin Chen-owi (Chiny), dla których gra na tym szczególnym „Małeckim” stała się, jak sami to podkreślają, znaczącym momentem ich artystycznego rozwoju.

Beata i Michał Korsakowie z Wyręby