Słowo wstępu

do pierwszego internetowego, niekomercyjnego pisma środowiska szlacheckiego.

Szanowni Państwo,

Związek Szlachty Polskiej jako wydawca czasopisma środowiska szlacheckiego „Verbum Nobile”, idąc z duchem czasu, wkracza w nową erę swojej działalności wydawniczej w intrenecie.

Inaugurowane dzisiaj elektroniczne czasopismo „Verbum Nobile” daje szerokie możliwość łatwego dostępu do informacji o szlachcie polskiej naszym członkom i sympatykom na całym świecie.

Mimo ograniczeń pandemii, pozostajemy w ten sposób w żywym ze sobą kontakcie. Niewątpliwie zasady bezpieczeństwa wprowadzone globalnie od blisko 2 lat, brak możliwości spotykania się, a w skrajnych przypadkach nawet zakaz opuszczania domu, wymógł na nas wypracowanie nowych, odpowiednich do warunków współczesnych, metod komunikowania się.

Wkraczamy tym samym w świat globalnego przepływu informacji.

Jako pierwszy, publikujemy przygotowany wcześniej jubileuszowy numer „Verbum Nobile” zaprojektowany z okazji 25-Lecia Związku Szlachty Polskiej, który nie ukazał się drukiem w okresie pandemii.

Jednocześnie włączając się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowaliśmy kilka artykułów związanych z tą rocznicą, które dziś możemy Państwu zaprezentować.

 

Zapraszamy Państwa do lektury.

W imieniu Redakcji Verbum Nobile

Michał Korsak herbu Korsak
Redaktor Naczelny
Prezes Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej

Grudzień 2021